Flora Mare Nostrum
Rośliny Śródziemnomorskie

Witaj, miło że jesteś

Co roku tysiące rodaków odwiedza region śródziemnomorski, z czego pewna część zwraca uwagę na otaczające ich rośliny i być może chciałaby coś więcej się o nich dowiedzieć.
Tych właśnie zapraszam do zerknięcia na zawartość niniejszej strony – może znajdą tu rośliny, które napotkali, jak również informacje na ich temat.
Być może pierwszy kontakt przerodzi się w głębsze zainteresowanie szatą roślinną tego obszaru, jej historią, zróżnicowaniem, i użytkowaniem.

Mare Nostrum
Nasze Morze

Mare Nostrum, z łaciny - Nasze Morze

– to rzymska nazwa Morza Śródziemnego z czasów gdy było ono morzem wewnętrznym Imperium Rzymskiego. Ale Morze Śródziemne było morzem przyjaznym nie tylko dla Rzymian – Fenicjanie, Grecy, Arabowie, wszystkie nacje zamieszkujące jego wybrzeża uważały je za swoje. Było to morze, które łączyło ludzi. Po dziś dzień region Morza Śródziemnego ze swoją atmosferą, przyrodą, historią i zabytkami tworzy fascynujący obraz, który przyciąga, a czasem przywiązuje na długo ludzi z całego świata. Nawet przypadkowe spotkanie może przerodzić się w długotrwałą zażyłość, nieodpartą potrzebę poznawania go, odwiedzania, zgłębiania. 

Częste pobyty w Śródziemnomorzu pozostawiły mi, poza wrażeniami i obrazami utrwalonymi w pamięci, również ślady w postaci tysięcy zdjęć, wśród których, z racji zawodu, dominują zdjęcia roślin. Ich liczba przekroczyła już masę krytyczną i dlatego postanowiłem udostępnić je, w przekonaniu, że mogą się komuś przydać, przybliżając niezwykle bogatą i zróżnicowaną florę tego obszaru.  

Zdaję sobie sprawę, że zamieszczone fotografie nie są dziełami technicznie doskonałymi – robione były w celach dokumentacyjnych, poznawczych, wykonywane w warunkach terenowych, czasem pod presją czasu. Niemniej prezentują obraz omawianych roślin umożliwiający ich rozpoznanie. 

Strona znajduje się w trakcie tworzenia i rozwoju, jej zawartość i treści będą sukcesywnie wzbogacane, zarówno o nowe gatunki, jak i krótkie omówienia interesujących problemów. 

Najnowsze
rośliny w naszym katalogu

Jesteś gotowy
Na wspólną przygodę?

Systematycznie rozbudowywany katalog roślin śródziemnomorskich