Flora Mare Nostrum
Rośliny Śródziemnomorskie

Kreta – Plaża Vai

     

Plaża Vai położona jest na wschodnim krańcu Krety, w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Urocza sama z siebie, dodatkową sławę zyskała po odkryciu na niej kolonii daktylowca Teofrasta (Phoenix theophrastii), drugiej, obok karłatki niskiej (Chamaerops humilis), europejskiej palmy. 

Odkrycia dokonał szwajcarski botanik Werner Greuter, kierując się wskazówkami Teofrasta, który w swoich pismach wspominał o palmie posiadającej wiele pni – daktylowiec właściwy i kanaryjski mają jeden pień. Odkrycia dokonał w latach 1960. – publikacja ukazała się w r .1967.

Stanowisko daktylowca Teofrasta jest obfite, palmy rosną na samej plaży i wzdłuż strumienia, który uchodzi do morza. Można spotkać nawet okazy o 7 pniach. Wielopniowość daktylowiec zawdzięcza zdolności tworzenia odrośli korzeniowych. Często widać jeden dominujący pień i kilka mniejszych wokół niego. Owoce produkowane przez tę palmę są lokalnie jadalne, chociaż nie posiadają wiele miąższu i w smaku też nie są nadzwyczajne.

Obecnie wiadomo już o kilku nowych stanowiskach na Krecie, kilku wyspach na Morzu Egejskim, na wybrzeżach Turcji (m.in. koło Bodrum) i Grecji (Peloponez).

Więcej zdjęć w Katalogu – hasło Phoenix theophrasti